Urządzenia GPS w służbie drogowców...

Urządzenia GPS w służbie drogowców...

Urządzenia GPS w służbie drogowców...
autorem artykułu jest Paweł Kuźma

Nawigacje samochodowe stają się w naszym kraju coraz powszechniejsze. Chyba prawie każdy kierowca używał kiedyś, bądź też spotkał się z tymi urządzeniami. O ile jeszcze kilka lat temu dziwił na polskich drogach widok tajemniczego świecidełka umieszczonego w okolicach przedniej szyby, co bardziej luksusowych pojazdów, o tyle dzisiaj nawigacje samochodowe możemy spotkać praktycznie na każdym kroku.

Prostsze systemy ułatwiają znalezienie najwłaściwszej drogi, a te bardziej zaawansowane umożliwiają zarządzanie nawet dużą flotą pojazdów. Z mniej, lub bardziej zaawansowanych systemów nawigacyjnych korzystają dostawcy pizzy, kurierzy, listonosze, czy przedstawiciele handlowi. Coraz częściej jednak systemy te możemy spotkać także w bardziej nietypowych pojazdach, jak np. pojazdy firm komunalnych takie jak piaskarki, śmieciarki, czy zamiatarki ulic.

Na co w śmieciarce GPS?

Takie pytanie pada nie tylko ze strony kierowców pracujÄ…cych w sÅ‚użbie komunalnej. CzÄ™sto podnoszony jest argument, że to „strata pieniÄ™dzy”, że „pojazdy te jeżdżą po staÅ‚ych trasach”, po co wiÄ™c w takim pojeździe system GPS?. Odpowiedź jest niezwykle prosta - po to aby mieć kontrolÄ™ nad wykonywanÄ… pracÄ… oraz aby zwiÄ™kszać jej efektywność.

Niestety w Polsce w dalszym ciągu przedsiębiorstwa ponoszą olbrzymie straty w wyniku działań nieuczciwych pracowników. W firmach posiadających flotę pojazdów, rozwiązaniem w takich sytuacjach mogą być systemy lokalizacji, które dzięki wykorzystaniu technologii GPS umożliwiają między innymi:

* pełną kontrolę nad gospodarką paliwową,
* kontrolę nad wydajnością pracy poszczególnych pracowników, brygad,
* kontrolę sposobu wykorzystania pojazdów.

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że korzyści z tego rozwiązania osiągają jedynie pracodawcy, a co z pracownikami? Otóż, efektywniejsze gospodarowanie, musi wpłynąć na lepszą kondycję finansową całego przedsiębiorstwa, także i jego pracowników. A przecież jeśli pracownik nie ma sobie nic do zarzucenia, żadna kontrola i nadzór nad pracą nie powinny być dla niego przeszkodą. Mimo tego, wielu zarządzających nie potrafi podjąć decyzji o wprowadzeniu systemu zarządzania flotą pojazdów, właśnie z uwagi na opory pracowników. Należy jednak pamiętać, że opory przed zmianami, są normalnym zjawiskiem w każdej organizacji, dlatego decydując o wprowadzeniu usprawnień konieczne jest właściwe motywowanie pracowników oraz informowanie ich o korzyściach z tego płynących.


--
Kontrola pojazdów i maszyn oparta na satelitarnym systemie lokalizacji Gps

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Poszukiwania pracy za granicÄ…
Czy warto wykupić ubezpieczenie przy wyjeżdzie za grani
Ile kosztuje ślub i wesele?
Prawo budowlane i inne przepisy polskiego prawa
Astroturfing - nieetyczne metody promowania własnego bi